Łódź ul. Zgierska 233

czwartek, 03 marzec 2016 06:06

Bezpośrednia Likwidacja Szkód – najczęściej zadawane pytania.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

PZU zapoczątkowało Rewolucję w OC już ponad rok temu, w tym doszły do tej metody inne firmy a usługa nazywa się Bezpośrednią Likwidacją Szkody (BLS). Działa to tak jak na poniższej infografice:

rewolucja oc

Po co mi to? Otóż takie rozszerzenie powoduje ogromne korzyści dla klienta. Teraz TU, w którym mamy wykupione OC w razie szkody będzie starało się abyśmy w przypadku szkody byli zadowoleni ze sposoby likwidacji szkody. Wcześniej nasze Towarzystwo to nie interesowało ponieważ za szkodę z winy sprawcy odpowiadało towarzystwo sprawcy a im nie koniecznie zależało na tym aby poszkodowany był w 100 % zadowolony.

Wraz z nową usługą pojawia się dużo pytań, oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:

 1. Czy w przypadku likwidacji szkody przez BLS Klientowi będzie oferowany pojazd zastępczy na czas naprawy?

Tak, szkoda rozliczania jest kompleksowo, w każdym przypadku oferowany będzie Klientowi pojazd zastępczy.

 1. Czy BLS obowiązuje wszystkie zdarzenia po 1 kwietnia 2015 r., czy wszystkie polisy zawierane po 1 kwietnia 2015 r.?

BLS działa w stosunku do szkód zgłoszonych od 1 kwietnia 2015 r., niezależnie od daty zajścia szkody.

 1. Czy Klient ma prawo wyboru TU, w którym będzie likwidować szkodę?

Oczywiście. Może to zrobić w swoim towarzystwie lub w TU Sprawcy.

 1. Czy w przypadku szkód osobowo-majątkowych, Klient może zgłosić dwie szkody – osobową u TU sprawcy, a na mieniu w swoim TU, gdzie wykupił OC?

Nie, szkoda osobowo-majątkowa nie kwalifikuje się do BLS. Jeżeli szkoda osobowa będzie zgłoszona podczas likwidacji szkody majątkowej, to dalszy los szkody BLS będzie zależał od decyzji TU Sprawcy. Umowa BLS określa, jak zachować się w większości przypadków, ale mogą wystąpić sytuacje, których będą rozpatrywane indywidualnie.

 1. Jakie dokumenty nasz Klient musi mieć przy sobie, aby zgłosić szkodę poprzez BLS?

Podczas samego zgłoszenia szkody wymagane są takie same informacje jak w przypadku standardowych szkód OC.

Są to: okoliczności, data i miejsce zdarzenia, dane Poszkodowanego, pojazdu Poszkodowanego, numer polisy albo dane umożliwiające jej weryfikację (np. numer rejestracyjny pojazdu), osoba kontaktowa, dane Sprawcy i jego pojazdu, zakres uszkodzeń.

W przypadku szkód likwidowanych w ramach BLS prosimy Klientów również o podanie nazwy TU Sprawcy. Jeśli nie ma takich informacji, wystarczy numer rejestracyjny jego auta. Dane są potrzebne do sprawdzenia, czy TU Sprawcy podpisało umowę w zakresie Bezpośredniej Likwidacji Szkód, czy możemy szkodę zakwalifikować do tego systemu.

 1. Co w sytuacji, gdy moje TU przyjmie do likwidacji szkodę w ramach BLS, a po dokładnych oględzinach okaże się, że szkoda przekracza 30 tys. zł, czy przekaże likwidację do TU Sprawcy?

W takiej sytuacji Towarzystwo Ubezpieczeniowe poszkodowanego wysyła notyfikację o przekroczeniu zakresu BLS do TU Sprawcy i ono podejmuje decyzję czy przejmuje szkodę czy pozostawia do dalszej obsługi w macierzystym TU.

 1. Co w sytuacji, gdy Sprawca zdarzenia wykupił OC w TU, które nie podpisało porozumienia ?

Klient nie będzie mógł skorzystać z BLS, jednak otrzyma wsparcie merytoryczne od specjalistów ERGO Hestia. Udzielą mu wszelkich informacji o uzyskaniu odszkodowania od TU Sprawcy. Istnieje również możliwość, by Klient naprawił szkodę z własnego AC, pozostawiając odzyskanie wypłaconej kwoty macierzystemu TU.

 1. Kto będzie wypłacał odszkodowanie? Macierzyste TU czy wspólny fundusz towarzystw ubezpieczeń, które podpisały porozumienie?

Odszkodowanie wypłaca macierzyste TU i następnie rozlicza się z TU Sprawcy. Klient nie musi zajmować się żadnymi formalnościami. Wspólny fundusz nie został utworzony.

 1. Czy TU Sprawcy może zakwestionować wysokość wypłaconego odszkodowania i żądać od TU poszkodowanego dopłaty?

W takich przypadkach prowadzona jest wewnętrzna weryfikacja roszczeń pomiędzy TU (bez udziału Klienta).

 1. W jaki sposób Klient może zgłosić szkodę w ramach BLS?

Klient np. ERGO Hestii ma do dyspozycji wszystkie dostępne ścieżki zgłaszania szkody. Może ją zgłosić w najwygodniejszy dla siebie sposób:

 • Przez Internet, logując się do eKonta ubezpieczeniowego – najwygodniejszy sposób zgłoszenia szkody i monitorowania procesu jej likwidacji
 • Przez telefon za pośrednictwem infolinii pod czynny całą dobę numer 801 107 107* lub +48 58 555 55 55*
 • Korespondencyjnie, przesyłając zgłoszenie listem / faxem na nr (58) 555 60 61*
 • Przez formularze na stronie internetowej ERGO Hestii

 

Czytany 1821 razy