Łódź ul. Zgierska 233

piątek, 05 luty 2016 06:10

Wzrosły kary za brak OC. Sprawdź ważność swojej polisy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ceny polis OC rosną. Wpływ na to miała decyzja Komisji Nadzoru Finansowego, która zaleciła dostosować wysokość składek do ryzyka faktycznie ponoszonego przez ubezpieczycieli. Od nowego roku wzrosły również kary za brak OC.

Średnia cena polisy OC w Polsce wynosi 370 zł rocznie. To jedno z najtańszych ubezpieczeń w Europie. Co istotne, dzięki wpłaceniu takiej kwoty ubezpieczony otrzymuje ogromną ochronę. W przypadku szkody rzeczowej suma ubezpieczenia sięga nawet miliona euro, a osobowej ponad 5 mln euro.

W ostatnim roku średnia wartość szkody rzeczowej wzrosła o 40%. Wynika to z tego, że towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw klientom i między innymi nie stosują amortyzacji części zamiennych w przypadku starszych pojazdów czy refundują zakup części oryginalnych, a każdy, kto potrzebuje, dostaje pojazd zastępczy. Dlatego stawki OC na pewno wzrosną zaznacza w wywiadzie z serwisem infoWire.pl Andrzej Jarczyk, prezes firmy Uniqa Polska. O ile? Trudno w tej chwili powiedzieć. Prognozuje się, że w 2016 r. będzie to podwyżka od 20 do 30%, a może nawet więcej. W niektórych miastach ceny ubezpieczeń już wzrosły i to dość znacznie.

Posiadanie polisy OC jest istotne, bo jeżeli jej nie mamy, a coś się zdarzy, sami, z własnych środków, będziemy pokrywać koszty naprawy pojazdu czy płacić za leczenie i ewentualną rentę poszkodowanej osoby zauważa rozmówca. Mamy wiele przykładów, które pokazują, że te kwoty sięgają nawet miliona złotych.
Od nowego roku wzrosły także stawki kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. W przypadku samochodów osobowych kara wynosi 3 700 zł, a jeśli chodzi o samochody ciężarowe i autobusy 5 550 zł.

Za bankier.pl

Czytany 927 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 03 marzec 2016 06:23