Łódź ul. Zgierska 233

środa, 09 październik 2013 22:02

PZU wspiera strażaków

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

21 listopada br. podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO w Poznaniu odbyła się uroczystość przekazania sprzętu ratowniczego dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej z obszaru Wielkopolski. Wartość sprzętu do usuwania zagrożeń środowiskowych, zakupionego dzięki dofinansowaniu m.in. PZU, wyniosła ponad 2 mln złotych. W województwie wielkopolskim największe zagrożenia dla środowiska stanowią pożary w zakładach produkcyjnych oraz lasach, a także skażenia chemiczne środowiska naturalnego wynikłe na skutek np. awarii przemysłowych czy wypadków w transporcie materiałów niebezpiecznych.
Nowo zakupiony sprzęt posłuży strażakom właśnie do przeciwdziałania i usuwania tego typu zagrożeń środowiskowych.

Dzięki ostatnim zakupom strażacy w swojej codziennej pracy będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu m.in. kamer termowizyjnych, motopomp pływających i turbopomp służących do usuwania zanieczyszczeń. Pomocne będą też strażakom kombinezony przeznaczone do pracy w wodach skażonych chemicznie i bakteriologicznie. Pracę strażakom ułatwią również agregaty prądotwórcze, które pozwalają na korzystanie z urządzeń elektrycznych w miejscach, w których nie ma dostępu do prądu. W celu jak najefektywniejszego gaszenia pożarów zakupiono prądownice wodne i wytwornice piany oraz przenośne, rozkładane zbiorniki wodne.
- PZU będąc największą polską firmą ubezpieczeniową bardzo duży nacisk kładzie na działania prewencyjne w tym dofinansowanie zakupów sprzętów ratowniczych – mówi Piotr Glen, kierownik zespołu sponsoringu, prewencji i CSR w PZU. - Z naszego funduszu
prewencyjnego przeznaczamy co roku kilkanaście mln zł na dofinasowanie programów poprawiających warunki pracy służb mundurowych – dodaje. Oficjalnemu przekazaniu sprzętu ratowniczego towarzyszyła również prezentacja jego funkcjonalności. Strażacy zaprezentowali m.in. jak działa kamera termowizyjna, pompa pływająca, agregat prądotwórczy oraz
pilarki ratownicze. Uroczystości związane z przekazaniem sprzętu zakończyła konferencja techniczna „SEVESO III – nowe uregulowania w obszarze zapobiegania poważnym awariom przemysłowym” organizowana przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu we współpracy z Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddziału Wielkopolskiego.

W ramach projektu „Zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia do przeciwdziałania nadzwyczajnym zagrożeniom środowiska dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa wielkopolskiego” zakupiono sprzęt o wartości 2.040.501,96 zł. Zakup możliwy był dzięki wsparciu finansowemu m.in. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, samorządów, funduszu klęskowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i PZU.

Czytany 1891 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 25 luty 2016 06:11