Łódź ul. Zgierska 233

piątek, 26 luty 2016 06:35

Zielone światło dla pozwu zbiorowego przeciwko Skandii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sąd Apelacyjny w Warszawie 24 lutego 2016 r. oddalił zażalenie Towarzystwa Ubezpieczeń Skandia Życie i prawomocnie postanowił, że pozew zbiorowy klientów może być rozpatrywany w postępowaniu grupowym. Sprawa dotyczy aktywnych polis inwestycyjnych i tzw. opłat likwidacyjnych pobieranych za zerwanie umowy przed czasem.

Grupa klientów towarzystwa Skandia złożyła pozew na początku 2015 r. Domagała się w nim ustalenia, że w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy ubezpieczyciel wypłaci im całość środków zgromadzonych na rachunku polisy, bez potrącania tzw. opłat likwidacyjnych, których wysokość mogła sięgać nawet 100 proc. wpłaconych środków.

Reprezentantem klientów jest Miejski Rzecznik Konsumentów w Szczecinie, a sprawę obsługuje kancelaria LWB. Pozew dotyczy kilkunastu produktów, m.in. Multiportfel Dom, Multiportfel Złoty Wiek, Przyszłość z Kapitałem i Spektrum Możliwości.
13 października zeszłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie wydał decyzję o przyjęciu sprawy w trybie pozwu zbiorowego. Sąd uznał, że mimo występowania w gronie pozywających różnego typu umów łączących ich z ubezpieczycielem meritum sprawy jest wspólne. Skandia wniosła zażalenie, ale zostało ono oddalone. Jak informuje Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Instytucje Finansowe „Przywiązani do Polisy”, Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie postanowił, że pozew zbiorowy będzie rozpatrywany w postępowaniu grupowym.

Decyzja warszawskiego sądu nie oznacza jeszcze wygranej klientów ubezpieczyciela, lecz daje im możliwość dochodzenia swoich racji w trybie wiążącym się m.in. z niższymi kosztami postępowania. Najgłośniejszym do tej pory pozwem zbiorowym przeciwko instytucji finansowej była sprawa „nabitych w mBank”. Nie zapadło w niej ostateczne rozstrzygnięcie – decyzją Sądu Najwyższego sprawa została zwrócona do ponownego rozpoznania.
Jesienią 2015 r. i na początku 2016 r., w wyniku postępowania prowadzonego przez UOKiK, kilka towarzystw oferujących niegdyś polisy inwestycyjne zobowiązało się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych. W grupie tej nie znalazła się Skandia Życie.

 
Źródło:
 
Czytany 1176 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 03 marzec 2016 06:41